piątek, 4 września 2015

Kocyk minky - krok po krokuW końcu jest! Pierwszy post krok po kroku. Dziś uszyjemy kocyk z minky.

Potrzebujemy:

- bawełny
- minky

- owaty

-szpilek
- ostrych nożyczek
- maszyny do szycia (chyba, że ktoś jest wytrwały to może szyć i ręcznie)
- igły
- niciSłów kilka o materiałach. We wszystko możemy zaopatrzyć się na alledrogo. Na co warto zwrócić uwagę? Na to, żeby się nam wzór podobał i na gramaturę materiału. Bawełna powinna mieć gramaturę 120 -145g. Minky natomiast im grubszy tym lepszy i wierzcie mi to robi różnicę - 350g to według mnie minimum. Owata (czyli wypełnienie) to rzecz gustu. Może nie być w ogóle, może być cieniutka (ok 45g), średnia (ok 100g - ta na zdjęciach), albo grubaśna (ok 200g - tu wyjdzie nam pulchniutki kołdro-kocyk na zimę).

To do dzieła!

1. Rozkładamy warstwy. Pamiętajcie żeby trzymać się kolejności to nie będziecie musieli pruć kocyka tak jak ja za pierwszym razem. Pierwsza warstwa to owata. Jeżeli szyjecie kocyk bez wypełnienia to ten punkt pomijamy.2. Druga warstwa to minky. Polar kładziemy prawą stroną do góry.3. Trzecia warstwa to bawełna. Bawełnę kładziemy prawą stroną do dołu. Kolejność może być odwrotna ale zależy nam żeby szyć po bawełnie - tak będzie prościej bo minky jest ciężkim materiałem do szycia ze względu na swoją rozciągliwość.4. Łapiemy wszystko szpileczkami i odcinamy nadmiar materiału. Jeżeli nie ma dużo tego nadmiaru to możemy zostawić to na później.5. Tak ma wyglądać gotowy pakiecik do zszycia. Od dołu owata, od góry bawełna prawą stroną do dołu. 6. No to szyjemy! Ściegiem prostym, zostawiając niewielki margines.7. Musimy pamiętać o zostawieniu otworu na przewrócenie kocyka na prawą stronę. Niech to będzie około 20 cm. W miejscu otworu przyszywam samą owatę do minky pomijając bawełnę.8. Kocyk przeszyty? Jeżeli wcześniej nie odcięliście nadmiaru materiału teraz jest na to czas. Nie zostawiajcie też dużego zapasu na rogach.9. Przewracamy kocyk na prawą stronę.10. Zszywamy ręcznie dziurę, zostawioną uprzednio na wywinięcie stron,


I kocyk gotowy!


Do kocyków można dodać wszelkiego rodzaju metki, wypustki, lamówki. Można ozdobnie przeszyć jeszcze prawą stronę, albo dodać hafty. Wyobraźnia nie ma granic. 

11 komentarzy:

 1. Pięknie uszyty i świetnie dobrane kolory tkanin.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co to znaczy: minky prawa strona do gory a bawełnę prawa strona do dołu?? Przymierzam się do szycia takiego kocyka i każda rada jest na wagę złota :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I minky i bawełna są tkaninami jednostronnymi. Znaczy, że wzór jest tylko po jednej stronie - to nazywam prawą stroną. Trzeba je ułożyć tak żeby na owacie leżał minky wypustkami do góry, a bawełna wzorem do dołu, żeby po wywinięciu kocyka po uszyciu wszystko było ładnie.

   Usuń
 3. Nie ma potrzeby obrzucania wszystkiego dookoła? Czy szwy się "nie rozejdą" w trakcie użytkowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uzytkujemy intensywnie juz od dwóch lat. Są prane w pralce i jeszcze nic się nie zadziało.

   Usuń
 4. Jakie wymiary ma Pani kocyk?
  Bardzo ładny

  OdpowiedzUsuń
 5. czy taki kocyk mozna zrobic 200 na 220? czy sie nie uda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uda się. Aczkolwiek trzeba będzie zszyć materiały bo minky i bawełna występują głównie w szerokościach 160cm.

   Usuń
 6. Bardzo dziękuję za niezwykle pomocny tutorial. Właśnie skończyłam szyć kocyk dla mojej pociechy według Pani wskazówek i wyszedł bardzo ładny :-)

  OdpowiedzUsuń